Wyrok Sądu: Kto napisał Ruda tańczy jak szalona?

Sądowy spór o 'Ruda tańczy jak szalona': Mr Slide vs Czadoman. Decyzje Sądu Najwyższego i Apelacyjnego.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Czadoman, renomowany artysta sceny disco polo, kilka lat temu stanął w obliczu oskarżeń o plagiat. Kontrowersje wywołał jego hit „Ruda tańczy jak szalona”. Teraz poznaliśmy werdykt sądu w tej sprawie.

Czadoman zyskał rozgłos w 2014 roku dzięki albumowi „Czadomania„, który otrzymał podwójną platynę. Z tego albumu wywodzą się hity takie jak „Chodź na kolana„, „Kochane Panie” oraz ballada „Pokochaj mnie„. Jego utwory szybko zyskały status niezbędnych na polskich imprezach.

W latach 2017-2019 Czadoman był jednym z jurorów talent show „Disco Star” w Polo TV. Później występował m.in. w programach „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, a także był zwycięzcą 13. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Ludzie, którzy na co dzień nie słuchają Czadomana i tak z pewnością kojarzą hit „Ruda Tańczy Jak szalona”. To właśnie ten numer stał się obiektem sporu.

Sądowy spór o „Ruda tańczy jak szalona”

Oskarżycielem jest Mateusz Kowalczyk, znany pod pseudonimem Mr Slide. W 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że faktycznie jest on współautorem utworu. Jednak dwa lata później sprawa nagle nabrała nowego kształtu. Sąd Apelacyjny stwierdził wówczas, że Kowalczyk miał znacznie mniejszy udział w tych utworach. Ograniczono go do aranżowania gotowego już tworu.

Mr Slide nie ustąpił i złożył odwołanie do Sądu Najwyższego. Ten przychylił się do jego skargi kasacyjnej i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Apelacyjny. Sąd Najwyższy podkreślił, że ustalenia między twórcami nie są decydujące w kwestii współautorstwa. Zaznaczył, że osoba odpowiedzialna za aranżację również może być uznana za współtwórcę.

Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy Sąd Apelacyjny skupi się na uwzględnieniu konkretnych działań poszczególnych twórców w odniesieniu do danego przeboju.

Wyrok korzystny dla Mr Slide’a, lecz to za mało

Dodajmy, że Kowalczyk zgłasza również roszczenia finansowe. Z powodu braku uznania go jako współautora przeboju disco polo, nie może on otrzymywać tantiem. Zgodnie z praktyką ZAIKS to autor danego utworu może podejmować decyzje o tym, czy podzieli się zyskami ze swoimi współpracownikami. Odbywa się to poza podziałem ZAIKS. Jeżeli jednak Mr Slide zostanie dopisany jako współautor piosenki „Ruda tańczy jak szalona”, Czadoman będzie musiał dzielić się z nim tantiemami.

Źródło: NewsDiscoPolo.info / Interia.pl

Google News

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Subskrybuj nasz kanał na YouTube – NewsDiscoPoloClipy. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

REKLAMA WIDEO


Reklama
Podziel się swoją opinią
Avatar photo
Paweł Deluga

Paweł, jako właściciel magazynu Disco Polo, łączy swoją pasję do muzyki z zamiłowaniem do nowych technologii. Dzięki jego wizji i innowacyjnemu podejściu magazyn stale się rozwija i dostosowuje do potrzeb współczesnego odbiorcy.

Artykuły: 19


Reklama

Dodaj komentarz