Akcent – zespół muzyczny

Akcent – polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, założony w Bielsku Podlaskim na przełomie 1989 i 1990 roku.

0
Akcent
Foto: Materiały prasowe

Nazwa zespołu wywodzi się od sylab nazw pierwszych zespołów Zenona Martyniuka – Akordu oraz Centrum. Przez 10 lat (z przerwą w latach 1991–1993) jego skład tworzyli Zenon Martyniuk – wokalista zespołu, który do dzisiaj należy do grupy oraz klawiszowiec Mariusz Anikiej. W 1999 roku zespół opuścił Mariusz Anikiej. Od tego czasu Zenon Martyniuk występował z Arturem Kirpszą, a od 2003 roku nowym partnerem scenicznym Martyniuka jest Ryszard Warot.

W swojej dyskografii zespół ma 16 albumów i przeboje, m.in. „Moja gwiazda” (polska wersja utworu „Tavo bucinys” litewskiego zespołu Miledi), „Twe czarne oczy”, „Stary Cygan”, „Mała figlarka”, „Życie to są chwile” (polska wersja utworu „Ja pakinu sujetu moskowskich ulic” rosyjskiego piosenkarza Aleksandra Jakowlewa), „Siwy koniu”, „Dźwięki strun”, „Królowa nocy”, „Psotny wiatr”, „Żegnaj mała”, „Pocałunek”, „To właśnie ja”, „Tabu tibu”, „Wyspa szczęśliwych snów”, „Lato jest po to by kochać”, „Pszczółka Maja”, „Pada deszcz”, „Laura”, „Dziewczyna z klubu disco”, „Tylko z tobą”, „Biała Mewa”, „Za twe oczy”, „Trzy listy”, „Dlaczego to tak”, „Pragnienie miłości” (polska wersja utworu „Chotet nie wrednio!” rosyjskiego duetu Wałdaj), „Chłopak z gitarą”, „Rodzinny Dom”, „Wspomnienie”, „Nie żal tej miłości”, „Pada deszcz”, „Taką Cię wyśniłem”, „Biorę urlop od Ciebie”, „Teraz już wiem”, „Tańcząca w deszczu”, „W sercu mi graj” (w duecie z grupą Exaited), „Przez Twe oczy zielone”, „Kochana wierzę w miłość”, „Skradłaś wszystko” (w duecie z Kroppą), „Ostatni klaps” (w duecie z Diego]), „Przekorny los”, „Prawdziwa miłość to Ty” i „Czekam na Ciebie”.

W 1998 na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał Grand Prix za utwór „Wyznanie”, w 2007 za utwór „Czemu jesteś taka dziewczyno”, a w 2016 roku za nagranie „Czekam na Ciebie”. W 2000 roku zespół wyśpiewał hit festiwalu za utwór „Laura”. W 2005 roku otrzymali nagrodę za całokształt twórczości oraz za utwór „Lambada nad brzegiem morza”, a w 2006 i 2011 nagrodę burmistrza miasta Ostróda. W 2009 roku nagroda radia IRN i nagroda specjalna od CPN Skład. W 2013 nagroda specjalna od stacji Polo TV za siedem utworów w plebiscycie Disco Polo Hit Wszech Czasów. W latach 2002–2004, 2009, 2012–2014 oraz 2016 zdobyli Nagrodę Publiczności. W 2015 roku zdobyli nagrodę za zespół dekady dwudziestolecia Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie.

- Reklama -

28 sierpnia 2014 na benefisie 25-lecia zespołu, podczas XVII Pożegnania lata w Iłowie zespół otrzymał specjalne nagrody od firmy Green Star, wójta gminy Iłów oraz radia Vox FM.

24 lipca 2015 podczas XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał główną nagrodę za klip wszech czasów „Przez Twe oczy zielone”, a następnego dnia na tym samym festiwalu członkowie otrzymali nagrodę za zespół dekady. Piosenka „Przez Twe oczy zielone”, zyskała dużą popularność w internecie, za sprawą reprezentacji Polski w piłce nożnej. Reprezentacja przy tym utworze w szatni, świętowała zwycięstwo z Irlandią w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy Euro 2016. 23 maja 2017 roku teledysk do tegoż utworu przekroczył 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

22 lipca 2016 roku podczas pierwszego dnia 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół wygrał plebiscyt z okazji 20-lecia magazynu muzycznego Disco Polo Live zdobywając wszystkie trzy pierwsze miejsca:

  • miejsce pierwsze „Przez Twe oczy zielone”
  • miejsce drugie „Przekorny los”
  • miejsce trzecie „Kochana wierzę w miłość”loading...

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj