Akcent zespół Disco Polo

Akcent – polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, założony w Bielsku Podlaskim na przełomie 1989 i 1990.

LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Akcent zespół Disco Polo
Foto: WikipediaAkcent – polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, założony w Bielsku Podlaskim na przełomie 1989 i 1990.

Historia

Nazwa zespołu wywodzi się od sylab nazw pierwszych zespołów Zenona Martyniuka, Mariusza Anikieja i Zenobiusza Gulę – Akordu oraz Centrum. Przez 10 lat (z przerwą w latach 1991–1993) jego skład tworzyli Zenon Martyniuk oraz klawiszowiec Mariusz Anikiej. W 1999 zespół opuścił Mariusz Anikiej, którego miejsce zajmował początkowo Artur Kirpsza, a od 2003 – Ryszard Warot.

W swojej dyskografii zespół ma 16 albumów i liczne przeboje, w tym m.in.: „Dziewczyno z klubu disco”, „Biorę urlop od ciebie”, „Kochana wierzę w miłość”, „Przez twe oczy zielone”, „Życie to są chwile” czy „Przekorny los”, a także „Moja gwiazda” (cover utworu „Tavo bucinys” litewskiego zespołu Miledi), „Mała figlarka” (cover utworu „Ja pakinu sujetu moskowskich ulic” rosyjskiego piosenkarza Aleksandra Jakowlewa), „Królowa nocy” (cover utworu grupy Mefis) czy „Pragnienie miłości” (cover utworu „Chotet nie wrednio!” rosyjskiego duetu Wałdaj). Nagrał również piosenki z innymi wykonawcami, takie jak m.in. „Rozmowa dwóch serc” (w duecie z zespołem Kolor), „W sercu mi graj” (w duecie z grupą Exaited), „Skradłaś wszystko” (w duecie z Kroppą), „Moja gitara” (w duecie z zespołem Lider) czy „Ostatni klaps” (w duecie z Diego).

W lipcu 1998 na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół Akcent otrzymał Grand Prix za utwór „Wyznanie”, w lipcu 2007 za utwór „Czemu jesteś taka dziewczyno”, a w lipcu 2016 za nagranie „Czekam na ciebie”. W lipcu 2000 roku zespół wyśpiewał hit festiwalu za utwór „Laura”. W lipcu 2005 otrzymali nagrodę za całokształt twórczości oraz za utwór „Lambada nad brzegiem morza”, a w lipcu 2006 i lipcu 2011 nagrodę burmistrza miasta Ostróda.

W lipcu 2009 zdobył nagrodę radia IRN i nagrodę specjalną od CPN Skład. W lipcu 2013 odebrał nagrodę specjalną od stacji Polo TV za siedem utworów w plebiscycie „Disco Polo Hit Wszech Czasów”. W lipcu w latach 2002–2004, 2009, 2012–2014 oraz 2016-2017 zdobyli Nagrodę Publiczności. W lipcu 2015 zdobyli nagrodę za zespół dekady dwudziestolecia Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie.

28 sierpnia 2014 na benefisie 25-lecia zespołu, podczas XVII Pożegnania lata w Iłowie zespół otrzymał specjalne nagrody od firmy Green Star, wójta gminy Iłów oraz radia Vox FM.

24 lipca 2015 podczas pierwszego dnia XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał główną nagrodę za klip wszech czasów „Przez twe oczy zielone”, a następnego dnia na tym samym festiwalu członkowie otrzymali nagrodę za zespół dekady. Piosenka „Przez twe oczy zielone” zyskała dużą popularność w Internecie, za sprawą reprezentacji Polski w piłce nożnej. Reprezentacja przy tym utworze w szatni świętowała zwycięstwo z Irlandią w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy Euro 2016. 23 maja 2017 teledysk do tegoż utworu przekroczył 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

22 lipca 2016 podczas pierwszego dnia 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół wygrał plebiscyt z okazji 20-lecia magazynu muzycznego Disco Polo Live, zdobywając wszystkie trzy pierwsze miejsca za piosenki: „Przez twe oczy zielone”, „Przekorny los” i „Kochana wierzę w miłość”.

28 lipca 2017 podczas pierwszego dnia 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół wygrał plebiscyt Festiwalowa Złota 20-stka za nagranie „Przez twe oczy zielone”. 29 lipca 2017 grupa zdobyła nagrodę publiczności Koncertu Premier za piosenkę „Wakacyjne cuda”.

28 lipca 2018 roku podczas drugiego dnia 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał od organizatorów specjalną nagrodę Super Grand Prix oraz odebrał 7 diamentowych płyt, w tym aż cztery za utwór „Przekorny los” (jeden za tytuł albumu oraz trzy za singiel).

Składy zespołu 

Oryginalny skład

  • Zenon Martyniuk – gitara, śpiew
  • Mariusz Anikiej – keyboard, śpiew (obecnie w zespole Versus)

Obecny skład

  • Zenon Martyniuk – śpiew
  • Ryszard Warot – keyboard

Skład zespołu na przestrzeni lat

  • 1989–1991 oraz 1993–1999: Zenon Martyniuk, Mariusz Anikiej
  • 1999–2003: Zenon Martyniuk, Artur Kirpsza
  • od 2003 Zenon Martyniuk, Ryszard Warot

 

Źródło: Wikipedia


Źródło: NewsDiscoPolo.info